regenracja pomp hydraulicznych
5/5 - (1 vote)

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które wykorzystywane jest bardzo szeroko. Pojawia się między innymi w maszynach rolniczych, budowlanych, a także wielu ciężarówkach. Stosowana jest także w rozwiązaniach stacjonarnych. Niestety nie jest ona urządzeniem wiecznym, dlatego raz na jakiś czas konieczne jest oddawanie jej do naprawy. Sprawdzamy jakie objawy powinny skłonić nas do takiego działania.

Kiedy naprawa pompy hydraulicznej?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każda pompa posiada pewien zestaw parametrów, które nie powinny odbiegać od normy. Jest to wydatek oraz ciśnienie robocze. Można je sprawdzić albo za pomocą specjalnych manometrów, albo dzięki zegarom wbudowanym w maszynę, gdzie taka pompa działa. Jeżeli zauważamy, że parametry te są coraz słabsze, to powinno nas to skłonić do działania. Regeneracja pomp hydraulicznych prowadzona jest dziś przez bardzo wiele różnych firm, nie będziemy mieli więc problemu ze znalezieniem takiej, która wykona dla nas powyższą usługę. Istotną kwestią jest, że nie powinniśmy nigdy czekać aż do momentu, gdy urządzenie ulegnie poważnej awarii. Wtedy najczęściej zwykła naprawa już nie wystarczy i konieczna będzie wymiana podzespołu na nowy.

Regeneracja pompy hydraulicznej – jak wygląda?

Zużycie wewnętrznych mechanizmów pomp powoduje, że tracą one szczelność. Przez to nie są w stanie osiągnąć odpowiedniego wydatku (przepływu oleju), a także nie zapewniają wystarczającego ciśnienia. Naprawa pomp hydraulicznych polega więc na przywróceniu im pierwotnej szczelności. Osiąga się to poprzez wymianę tych podzespołów, które uległy zużyciu w miarę kolejnych motogodzin pracy urządzenia. Zazwyczaj są to tryby, które sprężają olej i przetłaczają go do układu. Zdarza się jednak, że wymianie musi ulec cały karter, jeżeli posiada on chociażby głębokie rysy. Naprawa pompy hydraulicznej polega także na eliminacji wszelkich wycieków zewnętrznych, które zdarzają się zwłaszcza po stronie tłocznej, gdzie panuje bardzo wysokie ciśnienie w trakcie pracy.